Dohányzás és vitaminhiány
Ha egy dohányzó anyagcseréjét megvizsgáljuk és összevetjük, mennyiben különbözik egy nem dohányzó szervezet anyagcseréjétől, jelentős eltéréseket tapasztalhatunk. Az már bizonyos az előbbiek alapján, hogy a dohányos szervezetének a szokásos anyagcsere folyamatokon kívül a dohányzásból származó anyagokat is le kell bontania. Mindezt ráadásul egy legyengült szervezettel kell megtennie.
A dohányosok jóval rosszabb hatásfokkal bontják le a tápanyagokat, tehát jóval kevesebb energiát tudnak hasznosítani, mint egy nem dohányzó szervezet. Ennek a jelenségnek a huzamosabb ideig való fennállása mindenképpen a dohányzó szervezet leromlásához vezet. Ebből az is következik, hogy nem feltétlenül kell erős dohányosnak lenni ahhoz, hogy komolyabb egészségkárosodások alakuljanak ki.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy a dohányos szervezet megfelelő mennyiségű és minőségű vitaminokhoz jusson. A hatásos vitaminokat a dohányzás káros hatásainak kivédése szempontjából két típusba soroljuk. Az egyik csoport a dohányos szervezetében lejátszódó anyagcsere hatásfokának fokozását végzi, a másik csoport a dohányzás során bekerülő, valamint keletkező káros intermedier vegyületeket leköti, vagy eltávolítja.
Az anyagcsere hatékonyságát főképpen bizonyos vízben oldható vitaminok fokozzák. Ennek egyik oka az, hogy főleg ezekből keletkeznek a szervezet anyagcsere folyamataiban a reagens szerepét betöltő koenzimek.
Niacin (B3- vitamin)
A niacinból származó koenzimek fontos szerepet játszanak a lebontó és felépítő folyamatokban és a szervezet energia hasznosításában. Adagolása feltétlenül javasolt a dohányzás káros hatásainak kivédésére.
Riboflavin (B2 –vitamin)
A riboflavinból származó koenzimek is elősegítik a tápanyagok energiájának jobb hasznosítását, ebből kifolyólag ugyancsak javasolt a dohányzás káros hatásainak kivédésére.
Piridoxin (B6- vitamin)
A piridoxin jelentősége kettős, hiszen nem csak a niacin bioszintézis biztosítása miatt lehet hasznos a dohányosok egészségmegőrzésében, hanem mert elősegíti az antioxidáns hatású ubikinon képződését L- tirozinból.
E- vitamin (α- tokoferol)
A tokoferolok elsősorban a zsíroldékony biomolekulákat, a lipideket, kiemelten a membránok lipidjeit védik a nem kívánatos gyökös reakcióktól, a lipid peroxidációtól. Az α- tokoferol a lipid peroxidáció folyamatában α- tokoferoxil gyökké alakul, amely a legkönnyebben az aszkorbinsav (C- vitamin) segítségével redukálható vissza tokoferollá. Az α- tokoferoxil gyök glutationnal is redukálható a szelént tartalmazó glutation- peroxidáz enzim katalizálta reakcióval.
C- vitamin
Az egyik legfontosabb szerepe a tokoferol regenerálása. Az aszkorbinsav jó komplexképző, ezért jelenlétében az emberi szervezet könnyebben képes vasat felvenni. Az aszkorbinsavnak különösen értékes tulajdonsága a dohányosok egészségmegőrzése szempontjából az, hogy elreagál azokkal a nitrit anionokkal és gyökökkel, amelyek aminokkal az erősen karcinogén N- nitrozo- aminokat képzik.
A-vitamin
A legtöbb állatkísérlet bizonyította, hogy az emberi szervezetben mind az A-vitamin, mind provitaminjának, a béta- karotinnak a jelenléte védelmet biztosít egyes rosszindulatú daganatos megbetegedésekkel szemben. Kiemelten jó eredményekkel jártak a kísérletek hólyag daganatok esetén. A karotinoidok jelenléte védelmet jelent továbbá a lipidek, fehérjék és nukleinsavak számára a szabad gyökök és a levegő oxigénjének támadása ellen.
A tokoferolok aszkorbinsavval és szelénnel, esetleg ubikinonnal és béta- karotinnal képzett kombinációja sokkal eredményesebbnek látszik, mint a komponensek külön-külön, mert egymást regenerálhatják, vagyis egymás hatását fokozhatják. Ezen komponenseket tartalmazó készítmények szedése ha nem is teljes mértékben tudják megakadályozni a dohány füst toxikus anyagainak káros hatásait, de jelentős javulás érhető el a dohányosok egészségi állapotát illetően.